Anatomia energetyczna – ciała subtelne część 2

Artykuł pt. Anatomia energetyczna – ciała subtelne (siedem ciał) został opublikowany w Polskim Magazynie Reiki 4/2016 (4).

Przedstawiamy drugą część pracy z cyklu: „Anatomia energetyczna – ciała subtelne” autorstwa Piotra Dacjusza Górskiego. Pierwsza część została opublikowana w październikowym numerze Polskiego Magazynu Reiki (3/2016 [3]).

Istnienie snów jest jednym z niewielu tak dobrze udokumentowanych zjawisk występujących w każdej epoce historycznej oraz w każdej kulturze. Już człowiek pierwotny namalował na ścianie swojej jaskini rysunek przedstawiający śpiącą postać i ogromnego mamuta wychodzącego z obłoku nad głową śpiącego. Od tego czasu temat snów nie przestał fascynować ludzi. Do dzisiaj zadajemy sobie pytania: Dlaczego śnimy? Czy można świadomie skierować sny na jakiś konkretny temat? Czy sny są jedynie pamięcią zakorzenioną w naszej świadomości subiektywnej? Czy pamiętamy sny po przebudzeniu? Człowiek również poszedł dalej, zadając sobie pytanie, nad którym będziemy się zastanawiać w tym artykule, a mianowicie – co znaczą nasze sny?

Więcej tekstów i informacji o czakrach i ciałach subtelnych 

Proroczy sen

Kilka dni przed rejsem słynnego Titanica pewien londyński dziennikarz napisał artykuł, w którym opisał swój sen. Śniło mu się, że Titanic zatonie. Tekst został powszechnie skrytykowany oraz uznany za tanią próbę wykorzystania popularności tego tematu. Gdy przyszły wieści o zatonięciu tego transatlantyku, wielu ludzi zadawało sobie pytanie czy można było uniknąć tragedii, gdyby uwierzono w ten sen.

Pewnemu mężczyźnie śniło się, że leci samolotem, który nagle doznaje awarii i spada. W tym śnie zginęli wszyscy pasażerowie. Natychmiast po przebudzeniu odwołał swój wyjazd służbowy, który miał zaplanowany na następny dzień. Kilka dni później przeczytał w gazecie o tragedii, jaka miała miejsce. Samolot, którym miał lecieć, rzeczywiście się rozbił.

Sny w starożytności

W świecie starożytnym sny dzielono na dwie kategorie. Pierwsza to podróże ciała mentalnego, podczas których część osobowości potrafiła opuścić ciało fizyczne, by wyruszyć w podróż. Ciało mentalne mogło być wtedy świadkiem scen z przeszłości, teraźniejszości oraz przyszłości. Podróż taką nazywano podróżą astralną, gdyż uważano wtedy, że ciało astralne potrafi prowadzić takie wędrówki. Dziś wiadomo, że ciało astralne podróżuje tylko w przeszłości i teraźniejszości, natomiast kolejne, czwarte ciało – nazywane ciałem mentalnym – potrafi wędrować w przeszłości, przyszłości oraz teraźniejszości. Temat ciała astralnego oraz mentalnego zostanie poruszony w dalszej części artykułu. Druga kategoria to sny tworzone przez bóstwa. Sny te były traktowane jako instrukcje i wiadomości wysyłane śpiącemu człowiekowi przez bogów oraz zmarłych.

Interpretacja snów

Człowiek powinien zrozumieć przesłanie swojego snu, a tym samym odkryć, które z nich pochodzi ze świata pozazmysłowego. Ktoś, kto nie potrafi porozumiewać się w języku chińskim, nie zrozumie tego, co jest mu w tym języku przekazywane. Tak też jest z językiem snów. Nie wystarczy samo odczytanie snu. Trzeba potrafić go zrozumieć, zinterpretować. W tym celu należy znać język znaków oraz znaczenie każdego symbolu lub też postaci pojawiającej się we śnie. Czy to jednak wystarczy?

Oprócz podstawowych informacji odnośnie znaczenia danego symbolu, do prawidłowej interpretacji potrzebujemy także szczegółów snu. Jeżeli śni ci się lecący ptak, bardzo istotne jest w którym kierunku on się porusza. Jeżeli śnią ci się drzwi to musisz pamiętać, czy były zamknięte, czy otwarte. Jeżeli natomiast śniła ci się kobieta, to czy miała pogodną, czy też ponurą twarz, czy była letnio, czy zimowo ubrana, itd.

Kto odczytuje sny?

Interpretacja snów, nawet dla osoby, która jest ateistą, jest uniwersalną oraz głęboko zakorzenioną potrzebą. Jeżeli ktoś wzbrania się przed interpretacją snów, ma wówczas niepełny obraz rzeczywistości, w której żyje. W starożytnym Babilonie, najstarszej kulturze, która stworzyła liczne przewodniki po różnych sferach życia, powstały również książki omawiające interpretacje snów. W Chinach książki interpretujące sny cieszyły się wielką popularnością, dlatego też cesarz rozkazał, aby przygotować jedną księgę jako wersję oficjalną.

W odczytywaniu prostych snów możemy posłużyć się specjalnymi opracowaniami, nazywanymi sennikami. Przy nieco złożonych snach, szczególnie takich, które powtarzają się wielokrotnie i są doskonale przez kogoś pamiętane, należy wspomóc się wiedzą specjalisty. W przeszłości interpretowaniem snów zajmowali się mędrcy oraz kapłani, ponieważ czynność ta nie była tylko związana z kulturą, ale również z religią. W XX wieku badanie snów stało się w znakomitej części zajęciem psychologów, których interpretacje składały się z teorii niezależnych od różnic kulturowych. Zygmunt Freud opublikował swoją pracę na temat interpretacji snów w 1899 roku. Przy każdym nowym wydaniu tej pozycji Freud dokonywał jakiś znaczących poprawek. Autor przyznał później, że za każdym razem, gdy badał przypadki snów, odkrywał nowe zasady i dodawał je do swojej teorii.

Na chwilę obecną psychologowie rozróżniają tylko dwa rodzaje snów: sny fizyczne i eteryczne, które i tak kwalifikują do snów ciała fizycznego. Psychologowie podczas badań i prac nad rozumieniem snu natrafili na takie, które były powodowane tłumieniem naszych pragnień. Jednak błędnie zakwalifikowali je do snów ciała eterycznego, gdyż tłumienie pragnienia np. seksualnego, które później przeradza się w sen fantazji erotycznych, powstaje w ciele fizycznym.

Do dnia dzisiejszego sen stanowi wielką zagadkę dla nauki. Mimo, że działają specjalne instytuty, które badają fenomen śnienia, wciąż psychologowie nie odróżniają rodzajów snu, które nadal kwalifikują jako sny fizyczne.

Sen, a zaburzenia psychiczne

Osoba, która ma zaburzenia natury psychicznej nigdy nie będzie w stanie odróżnić rodzaju snu. Także specjalista w tej dziedzinie będzie miał problemy w określeniu, który sen należy do fikcji, a który do prawdy. U osoby z zaburzeniami psychicznymi sny ciała fizycznego, eterycznego oraz astralnego przeplatają się wzajemnie. Osoba z zaburzeniami sama nie będzie w stanie odróżnić prawdy od fikcji. Śniąc w ciele astralnym będzie myślała, że śni w stanie fizycznym, a śniąc w stanie eterycznym będzie myślała, że śni w stanie astralnym.

Kilka liczb o śnie

Od czasów starożytnych przeprowadzono liczne badania nad snem, dzięki którym wiadomo, że około jednej trzeciej każdej doby zajmuje nam sen, co znaczy, że przesypiamy około jedną trzecią naszego życia. Około jedna czwarta naszego snu związana jest z naszymi marzeniami sennymi. Oznacza to, że osoba, która ma 60 lat, ma za sobą 20 lat snu oraz 5 lat marzeń sennych.

Świadome pozbawienie śnienia

Osoba zaczyna śnić w momencie przechodzenia w tak zwany stan REM. Jeżeli w tym momencie osoba będzie regularnie wybudzana, zostanie pozbawiona jakichkolwiek snów. W większości badanych przypadków osoba pozbawiona snów zaczyna śnic na jawie, czyli zaczyna widzieć sny oraz marzenia senne podczas wykonywania codziennych obowiązków. Psychologowie wysnuli wniosek, że marzenia senne, tak samo jak sam sen, jest koniecznością fizjologiczną. Osoba pozbawiona marzeń sennych na drugi dzień bardzo źle funkcjonuje.

Siedem czakr i siedem ciał

Aby zagłębić się i w pełni zrozumieć tematykę snów należy poznać siedem czakr, czyli siedem głównych ośrodków energetycznych w ciele człowieka oraz siedem ciał. Każda czakra jest ściśle powiązana z ciałem i tak:

  1. Czakra korzenia – ciało fizyczne
  2. Czakra sakralna – ciało eteryczne
  3. Czakra splotu słonecznego – ciało astralne
  4. Czakra serca – ciało mentalne
  5. Czakra gardła – ciało przyczynowe
  6. Czakra trzeciego oka – ciało kosmiczne
  7. Czakra korony – ciało nirwaniczne

Każde z ciał wytwarza inny rodzaj snu lub też wizji. Poniżej opisałem każde z nich, dzięki czemu będziesz potrafił wyjaśnić, a także zrozumieć swoje sny.

Ciało fizyczne – fizjologiczne samo tworzy sobie sny. Gdy idziemy głodni spać to z cała pewnością nasze ciało fizyczne przyniesie nam sen, w którym spożywamy posiłek. Ogólnie mówiąc: ciało fizyczne stwarza sny na podstawie naszego dyskomfortu fizycznego, w tym również fizycznych oraz psychicznych nieprawidłowości. Stwarza swój własny, fikcyjny świat. Gdy podczas snu położymy na osobę ciężką poduszkę, jest bardzo prawdopodobne, że ciało stworzy sen w którym jesteśmy przygniatani przez jakąś osobę, czy też kamień. Jeżeli natomiast na nasze nogi położy ktoś wilgotny ręcznik, ciało fizyczne stworzy sen, w którym np. pada deszcz, a my mamy przemoczone buty. Na pewno doświadczyłeś takiego przypadku, gdzie we śnie dzwonił telefon, a w rzeczywistości po przebudzeniu okazało się, że dzwoni twój budzik. Takie sny właśnie stwarza nasze ciało fizyczne. Sny tego ciała mogą być kontrolowane i kreowane z zewnątrz przez inne osoby, stwarzające odpowiednie, stymulujące warunki. Możemy podsumować, że ciało fizyczne stwarza sny, które nie są snami prawdziwymi, tylko fikcją. Nie oznacza to, że na tego rodzaju sny nie musimy zwracać uwagi. Analiza snu powstałego w ciele fizycznym potrafi przynieść nam wiele informacji oraz pomocna jest podczas odnajdywania przyczyn wielu problemów, dlatego warto się nad tymi snami zastanowić. Nie wolno nam ich traktować jako rzeczywistości, jak proroctwa przeszłości, teraźniejszości czy też przyszłości. Na poziomie tego ciała nie możemy także podróżować, gdyż jesteśmy ograniczeni do swojego stanu fizycznego.

Ciało eteryczne przynosi nam sny, w których możemy podróżować. W takim śnie możemy opuścić swoje ciało fizyczne. Podczas snu eterycznego nie istnieje żadna odległość, nie jesteśmy niczym ograniczeni. Podczas takiego snu możemy wędrować w najbardziej tajemnicze zakątki naszego świata fizycznego oraz duchowego. W sen eteryczny możemy wejść wykorzystując miedzy innymi medytacje, czy też odpowiednie mantry. Sufi do tworzenia wizji eterycznych wykorzystują na przykład różnego rodzaju zapachy, niektórzy zamiast zapachów wykorzystują kolory. Tak wiec stosując odpowiednie techniki można świadomie wejść w stan snu czy też wizji eterycznej. Ciało eteryczne nie podróżuje w czasie, ale tylko w przestrzeni, czyli odległości nie grają dla niego żadnej roli, natomiast istnieje dla niego czas.

Ciało astralne umożliwia nam śnienie naszych poprzednich żywotów. Daje nam niezwykłą umiejętność, którą jest podróżowanie w przestrzeni oraz czasie. Wykorzystując wizje ciała astralnego można odbywać tak zwane podróże astralne, czyli przenosić się do odległych czasów. Ciało astralne nie umożliwia nam snów proroczych, gdyż za jego pośrednictwem nie możemy przenosić się w przyszłość. Jung nazwał ciało astralne nieświadomością zbiorową. Nieświadomość ta skrywa w sobie poprzednie żywoty: od ameby po człowieka. W niej również zakotwiczone są archetypy, które możemy odnaleźć w tarocie. Bezpośredni dostęp do tego ciała daje nam możliwość miedzy innymi przepracowywania obciążeń karmicznych.

Symbolika

Zanim przejdziemy dalej, do kolejnych czterech ciał, warto, abyś wiedział, że każde z ciał stanowi swego rodzaju barierę, która może coś eliminować lub przekształcać z naszego przekazu sennego. Każde ciało: czy to fizyczne, czy eteryczne, ma swoja własną, indywidualną symbolikę. Niemal zawsze, gdy sen przenika przez inne, wyższe ciała, aby dostać się do ciała najniższego, zatraca pierwotny obraz, który w nim powstał. Dlaczego? Jak już napisałem wyżej, każde ciało ma swoją własna symbolikę. Przenikając niżej do kolejnych ciał, pierwotna symbolika zastępowana jest symboliką nowego ciała, w którym znajduje się ten sen. Ten proces, jeżeli nie jest poznany i wyćwiczony, może całkowicie zamieszać w naszym śnie, przez co nie będziemy mogli go poprawnie rozszyfrować.

Prostym przykładem może być stare pismo greckie lub aramejskie, które tłumaczone jest na różne języki z powodu jego wartościowej treści. Przyznasz, że najdokładniejsze tłumaczenie powstanie wtedy, gdy pismo aramejskie od razu zostanie przetłumaczone na język polski. Jeżeli natomiast w Polsce nie ma żadnego specjalisty od tego języka, tekst aramejski zostanie przetłumaczony np. na angielski, a następnie na polski. Jest w tym przypadku olbrzymie prawdopodobieństwo, że zostaną utracone jakieś informacje, które są kluczowe w prawidłowym zrozumieniu tekstu w języku oryginalnym.

Ze snami w naszych siedmiu ciałach jest podobny problem, gdyż sen oryginalny, powstający na przykład w ciele mentalnym, musi pokonać barierę ciała astralnego, eterycznego i fizycznego.

Ciało mentalne daje nam możliwość podróżowania w przeszłości, przyszłości i teraźniejszości. Dla tego ciała czas ani odległość nie mają żadnego znaczenia. Na poziomie naszego ciała mentalnego otwiera się kanał, poprzez który możemy otrzymać wiadomość, że umiera bliska osoba, którą kochamy. Wizje i sny ciała mentalnego najczęściej są prorocze, jednak ciało mentalne ma jedną wadę – wszelkie wizje, które otrzymujemy na wibracjach tego ciała są zamazane, niewyraźne, przeplecione przez wizje i sny naszych trzech poprzednich ciał. Istnieją specjalne energetyczne klucze, które pozwalają nam wejść w obszary ciała mentalnego, dzięki czemu obraz naszych wizji staje się wyraźniejszy. Bezpośredni dostęp do tego ciała daje nam możliwość miedzy innymi bardzo skutecznego kreowania swojej przyszłości. Klucze energetyczne, które umożliwiają pracę na poziomie ciała mentalnego, uzyskuje się na seminarium Świadomego Rozwoju podczas przeprowadzania inicjacji II stopnia.

Cztery prywatne ciała

Omówiłem pierwsze cztery podstawowe ciała człowieka. Są to nasze indywidualne ciała, które nie mogą się łączyć z innymi ciałami. Ciało fizyczne, eteryczne, astralne i mentalne dają nam możliwość śnienia, lecz będą to zawsze nasze własne sny. Nie będziemy mogli w tych czterech ciałach łączyć snów, ani wchodzić w sny innych ludzi.

W ciele mentalnym będziemy mogli odbyć podróż do Egiptu, ale nigdy nie będziemy mogli odczytać myśli innych ludzi przebywających pod piramidą w Gizie. Możemy jasnowidzieć, oglądać katastrofy, lecz nie będziemy czuli emocji, jakie towarzyszą konkretnym osobom. Odczuwane emocje będą zawsze tylko naszymi emocjami.

Kolejne trzy ciała: przyczynowe, kosmiczne i nirwaniczne wykraczają poza sferę naszej indywidualności oraz czasu. Do tej pory nasze sny były własnymi i nikt oprócz nas samych nie mógł zweryfikować ich wiarygodności. Nikt nie mógł też mieć takiego samego snu jak my. Wszelkiego rodzaju oceny innych o autentyczności, czy też fantazji snu były niemożliwe i nieprawdziwe.

Ciało przyczynowe – na tym poziomie sny nie dotyczą już nas samych, ale całego świata. Zaczynamy poznawać całą przeszłość na poziomie istnienia. Ciało duchowe daje nam niebywałe możliwości dzielenia się snem z innymi osobami. Możemy świadomie odwiedzać podczas snu drugą osobę i z nią rozmawiać. Oczywiście druga osoba musi również być świadoma zaistniałego faktu, gdyż w przeciwnym wypadku może potraktować sen jako coś nierealnego.

Ciało kosmiczne jak sama nazwa mówi – śni o kosmosie. Do tego ciała można było mówić o niektórych tematach, jak o tabu. Na ciele kosmicznym nie ma już o tym mowy. Ciało to przekracza wszelaką świadomość, wykracza ponad nasz świat materialny, a nawet umysłowy. Nie istnieje w tym świecie ani świadomość subiektywna, ani świadomość obiektywna. OSHO mówił, że: „ci, którzy śnili w wymiarze kosmicznym, są założycielami wielkich systemów, wielkich religii”.

Ciało nirwaniczne to pustka, której nie można sobie w żaden sposób wyobrazić. Ciało nirwaniczne śni o nicości, o przysłowiowym mniej niż zero. W snach tych nie ma dźwięku, kolorów, form. Jest absolutna pustka, totalna nicość, zero.

Tak zakończyliśmy rozważania na temat siedmiu ciał człowieka, w których to powstają nasze sny, a dokładniej mówiąc siedem rodzajów snów. Każdy ze snów, rozpoczynając od snu fizjologicznego w ciele fizycznym a skończywszy na ciele nirwanicznym, wprowadza coraz więcej światła i świadomości w nasze życie. Każde ciało jest bardziej świadome od drugiego, każde wyższe ciało przenika ciało niższe. Miejmy jednak świadomość, że niższe ciała nie mają dostępu do tych wyższych.

Więcej tekstów i informacji o czakrach i ciałach subtelnych